PORADNIKI

Jak zorganizować baby shower? Porady i wskazówki

dekoracje na baby shower

Czas oczekiwania na swoją pociechę to niezapomniany okres w życiu każdego rodzica. Dłużące się miesiące rekompensują wyjątkowe momenty, które na lata zapadają w pamięć: pierwsze badanie USG, pierwsze kopnięcie dzidziusia czy przygotowania dziecięcego pokoju to tylko niektóre chwile czekające na przyszłych rodziców. Aby uczcić i umilić oczekiwanie, młodzi rodzice coraz chętniej decydują się na organizację imprezy na kilka tygodni przed planowanym rozwiązaniem, zwaną właśnie „baby shower”. A dokładnie o tym, co to baby shower oraz kiedy robi się baby shower, opowiemy dziś w poniższym artykule. Rodzice, na miejsca, start!

Co to baby shower i jak je zorganizować?

W zależności od podejścia i założeń, baby shower może być skierowane do wszystkich bliskich, lub zostać zorganizowane wyłącznie w kobiecym gronie. To świetna okazja, by zaczerpnąć wiedzę od nieco starszych stażem rodziców lub mam, a dla gości – by podarować przyszłym rodzicom drobne upominki, które ułatwią im pierwsze miesiące życia z maluszkiem. Tradycja organizowania baby shower, choć znana w większości krajów na świecie, swoją wyjątkową popularność zawdzięcza kulturze amerykańskiej i szybko zyskuje na uznaniu także w naszym społeczeństwie. Często imprezę łączy się z tzw. „gender reveal”, czyli ogłoszeniem spodziewanej płci dziecka, co czasami także okazuje się być niespodzianką dla rodziców. Na uroczystość zapraszamy bliskie nam osoby, by celebrować nadchodzący czas rodzicielstwa i zacieśnić rodzinne więzi, które stają się jeszcze ważniejsze po pojawieniu się nowego członka rodziny.

dekoracje na baby shower

Zwyczajowo, baby shower organizowane jest albo przez rodziców oczekujących maluszka, albo przez kobiety z bliskiego otoczenia ciężarnej – np. mamę, siostry czy przyjaciółki. Zdarza się, że to właśnie one są jedynymi osobami, które znają płeć dziecka jeszcze przed rodzicami, którzy wyczekują wielkiej niespodzianki!

O czym pamiętać przy organizacji baby shower?

1. Wyznaczenie miejsca, daty i godziny imprezy.

Najczęściej baby shower organizowane jest w domu przyszłych rodziców, ale w przypadku, gdy przyjęcie planowane jest na ciepłe miesiące roku, świetnym pomysłem jest uroczystość na świeżym powietrzu. Ważne, by przyszła mama czuła się komfortowo, dlatego zbyt wysokie temperatury lub termin imprezy zbyt blisko porodu mogą okazać się silnymi uciążliwościami dla ciężarnej.

2. Wybór listy gości zaproszonych na wydarzenie.

Aby nie pominąć nikogo ważnego, kto powinien tego dnia towarzyszyć młodym rodzicom, warto bezpośrednio z nimi skonsultować planowaną listę gości. Może również okazać się zupełnie odwrotnie – ktoś, kto z pozoru jest im bliski nie powinien pojawić się na tej uroczystości.

dekoracje na baby shower

3. Wysyłka zaproszeń.

Dla fanów tradycji – papierowe, personalizowane zaproszenia na przyjęcie sprawdzą się idealnie! Dla fanów nowoczesnych, online’owych rozwiązań proponujemy wydarzenie na portalu społecznościowym lub zaproszenie wysyłane w formie wiadomości. Je także można spersonalizować, chociażby przy użyciu darmowych narzędzi do edycji grafik.

4. Dekoracje na baby shower.

Dekoracje na baby shower to nasz ulubiony temat! Jeśli chodzi o baby shower inspiracje znajdziesz przede wszystkim na social mediach takich jak Pinterest, czy Instagram. Aktualnie w Polsce można zamówić naprawdę wiele dodatków, które urozmaicą przyjęcie z tej okazji. Wielkoformatowe balony w bobasowe kształty, tematyczne talerzyki i kubeczki, balony w pastelowych odcieniach różu lub niebieskiego, dedykowane girlandy… to tylko kilka propozycji, które uświetnią imprezę. Dekoracje na baby shower zrobisz także samodzielnie, np. łącząc balony różnego rozmiaru w większą, okazałą girlandę lub fotościankę, czy projektując plakaty na Empik Foto, a także wycinając dekoracje na baby shower z nieco sztywniejszego papieru (np. w format chmurki, butelki dla dziecka).

5. Gry i zabawy dla gości i przyszłych rodziców.

Na baby shower inspiracje na gry przychodzą niemalże same! W kolejnym akapicie opiszemy kilka gier i zabaw, które możecie wykorzystać jako aktywności na samej imprezie.

dekoracje na baby shower

6. Przekąski i napoje na przyjęciu.

Najłatwiej dostosować przekąski do kolorów przewodnich imprezy – różowego i niebieskiego. Dodatki w formie kolorowej waty cukrowej czy różowego lukru idealnie wprowadzą gości w nastrój przyjęcia. Nie zapomnij także o punkcie kulminacyjnym imprezy – białym torcie, w którego wnętrzu będzie ukrywał się kolor zwiastujący płeć dziecka. Dzięki temu trickowi zdjęcia z momentu odkrycia niespodzianki wyjdą niesamowicie i ukażą autentyczne emocje i zaskoczenie przyszłych rodziców.

Baby shower. Inspiracje na aktywności w trakcie imprezy!

Ankieta dla gości z przewidywaniami dotyczącymi maluszka: np. wzrostu, wagi w momencie urodzenia, koloru oczu, temperamentu,

  • Odciskanie palców gości na papier, w celu obstawienia płci dzidziusia – odciski imitują balony w odpowiednim kolorze: różowym lub niebieskim,
  • Quiz ze zdjęciami z dzieciństwa świeżo upieczonych rodziców: spróbujcie zgadnąć, które zdjęcie przedstawia którego rodzica, a najlepiej – w jakim wieku!
  • Słoik z możliwością zaproponowania imienia dziecka, lub zagłosowania na wybrane przez rodziców imiona,
  • Poszukiwanie ukrytych w miejscu imprezy miniaturkowych, dziecięcych skarpetek. Ten, kto znajdzie ich najwięcej, wygrywa!
  • Zawody w zmianie pieluchy na lalce na czas. Tatusiowie także potrafią zaskoczyć!

Dekoracje na baby shower gotowe, czas więc na… 

Imprezę! Skoro już wiesz, co to baby shower i jesteś specjalistą od tego, kiedy robi się baby shower, pozostaje Ci tylko wspaniała zabawa w gronie najbliższych cioć i wujków małego dzieciątka!

Udostępnij: