PORADNIKI

Jak zrobić zdjęcie do paszportu? Kompendium wiedzy

zdjęcie - do paszportu

Data ważności twojego paszportu zbliża się wielkimi krokami? Składając wniosek o wydanie nowego dokumentu, dopilnuj, by dołączyć do niego odpowiednie zdjęcie paszportowe, spełniające wszystkie szczegółowe wymagania. Na co trzeba zwrócić uwagę, robiąc zdjęcie do paszportu?

Zdjęcie do paszportu – wymogi formalne

Przed złożeniem wniosku o wydanie paszportu w odpowiedniej placówce (zwykle jest to urząd wojewódzki lub jego wydział zamiejscowy), trzeba zebrać komplet niezbędnych dokumentów i upewnić się, czy spełniają one wymogi formalne. Jednym z najważniejszych załączników do takiego wniosku jest zdjęcie paszportowe o szczegółowo określonych parametrach i wymaganiach. Jakie podstawowe kryteria formalne musi spełnić zdjęcie do paszportu?

  • Zdjęcie do paszportu powinno być aktualne, to znaczy wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
  • Na zdjęciu paszportowym nie mogą się znaleźć akcesoria, które mogłyby utrudnić rozpoznanie twojej tożsamości, takie jak nakrycia głowy czy ciemne okulary przeciwsłoneczne.
  • W kadrze zdjęcia powinna się znaleźć cała głowa (od jej czubka) oraz górna część barków, przy czym 70-80% całej fotografii ma zajmować twoja twarz.
  • Jedyny dopuszczalny wymiar zdjęcia do paszportu to 35 x 45 mm (szerokość x wysokość) – podobnie jak w przypadku zdjęcia do dowodu. Pamiętaj: dołączone do wniosku paszportowego zdjęcie musi być kolorowe.

Inne ważne kwestie, które należy wziąć pod uwagę:

  • Do zdjęcia nie musisz zdejmować okularów korekcyjnych, o ile w szkłach nie odbija się światło, a twoje oczy są dobrze widoczne. Podobnie z soczewkami kontaktowymi – jeśli nie wpływają na naturalny kształt i kolor twoich oczu, możesz je zostawić.
  • Twoja twarz musi być skierowana wprost w obiektyw aparatu, tak, by był widoczny jej pełen owal – nie można więc przekrzywiać głowy czy robić zdjęcia z półprofilu. Ważny jest też naturalny wyraz twarzy: zamknięte usta, niezasłonięte brwi, otwarte i skierowane prosto w obiektyw oczy z widocznymi źrenicami. Dopilnuj, by nie pojawił się tzw. efekt czerwonych oczu.
  • Dyskusyjne okazują się kwestie zarostu oraz biżuterii. Choć nie ma konkretnych wytycznych, które zakazywałyby ich obecności na zdjęciu do paszportu, mogą być one podstawą do odrzucenia zdjęcia. Jeśli urzędnik uzna, że wpływają negatywnie na jednolitą kompozycję zdjęcia lub utrudniają rozpoznanie. Lepiej więc nie ryzykować i usunąć zarost oraz zdjąć kolczyki przed wykonaniem fotografii paszportowej.

Szczegółowe informacje i instrukcje możesz znaleźć tutaj: https://www.gov.pl/web/gov/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu.

Jak zrobić zdjęcie do paszportu w domu?

Wbrew pozorom nie musisz udawać się do stacjonarnego salonu fotograficznego, by zrobić sobie dobre zdjęcie do paszportu. Jeśli masz do dyspozycji aparat cyfrowy lub smartfona z dobrym aparatem, bez problemu wykonasz zgodną ze wszystkimi wytycznymi fotografię w warunkach domowych. Niestety, selfie w tym wypadku raczej nie wchodzi w grę. Najlepiej więc poproś o pomoc przyjaciela lub członka rodziny, a jeśli to niemożliwe, skorzystaj z trybu samowyzwalacza.

zdjęcie do paszportu

Robiąc samodzielnie zdjęcie do paszportu, pamiętaj, że:

  • Jakość zdjęcia jest bardzo ważna. Musi być ono odpowiednio ostre (w rozdzielczości 600 dpi), wyraźne, o naturalnym kontraście. Niezwykle istotne jest też jasne, jednolite białe tło bez cieni. Aby uzyskać odpowiednie parametry zdjęcia, najlepiej wykorzystaj specjalną aplikację lub stronę internetową do wykonywania zdjęć paszportowych. Pomoże ci ona właściwie wykadrować zdjęcie i dostosować je do urzędowych wymagań.
  • Aparat powinien znajdować się na wysokości twojej twarzy, w odległości ok. 1 m. Zdjęcie do paszportu musi być wykonane w pozycji en face – na wprost. Nie odchylaj więc ani nie opuszczaj głowy, nie rozglądaj się też na boki i postaraj się zachować naturalny, neutralny wyraz twarzy. Zadbaj też o odpowiednie, równomierne oświetlenie twarzy.

Po zrobieniu i odpowiednim przygotowaniu zdjęć wystarczy wywołać je we właściwym formacie (35 x 45 mm) na papierze dobrej jakości. Z pomocą Empik Foto zrobisz to bez wychodzenia z domu. Odbitki dotrą do ciebie w 1-2 dni (w zależności od wybranego sposobu dostawy). Powodzenia!

Udostępnij: