PORADNIKI

Jak zrobić zdjęcie do CV? Krótki poradnik, który doprowadzi Cię do wymarzonej pracy

jakie zdjęcie do cv

Niezależnie od tego, czy tworzysz swoje pierwsze w życiu CV, czy to dotychczasowe wymaga małego odświeżenia nieaktualnych już informacji, warto uświadomić sobie jak ogromną rolę odgrywa zamieszczone w nim zdjęcie. To właśnie ono najbardziej przyciąga wzrok, często jest pierwszą „kotwicą”, na której rekruter (mimowolnie) zawiesza swoje oko. Szczególnie w rekrutacjach na cieszące się dużą popularnością stanowiska warto uświadomić sobie, jak krótką chwilę poświęca się pojedynczemu CV i jak dużą wartością jest pozytywne pierwsze wrażenie, które poprzez nasz dokument budujemy. We współpracy z rekruterkami z branży medycznej, stworzyliśmy krótki poradnik: jak sprawić, by to pierwsze wrażenie było jak najlepsze i, co więcej, skutecznie przyciągnąć wzrok.

Wybór tła – czyli gdzie stanąć, by wypaść idealnie!

Jakie zdjęcie do CV będzie najlepsze? Zdecydowanie to na naturalnym, neutralnym tle. Najbardziej praktyczną, uniwersalną opcją jest jednolita ściana o jasnym kolorze (np. biały, beżowy, szary). Wybór jasnego tła wizualnie rozświetli Twoją twarz i nie będzie przeszkadzał w odbiorze Twojego zdjęcia. Zadbanie o jednolite tło pomoże w skupieniu uwagi na Tobie, a niekoniecznie na widocznych w oddali palmach, ludziach, zwierzakach czy zabytkach. Wybierając miejsce do zdjęcia do CV unikaj siedzenia na kanapie (szczególnie o mocnym wzorze obicia), pozowania na tle firanek czy tyłem do słońca. Jeśli natomiast zupełnie nie jesteś w stanie znaleźć neutralnego tła, możesz spróbować wykorzystać tajniki sztucznej inteligencji i wymienić tło na inne np. w narzędziu Canva, lub wyciąć swoją sylwetkę z tła poprzez strony i programy umożliwiające tą funkcjonalność.

jakie zdjęcie do cv

Jasne tło i odpowiednie oświetlenie podkreślają Twoją postać, przyciągając wzrok rekrutera. Zadbaj o każdy szczegół, by wypaść jak najlepiej.

Nie bez znaczenia pozostaje także oświetlenie. Na pytanie „jak zrobić zdjęcie do CV?” odpowiadamy – naturalnie. Skorzystaj ze światła słonecznego, szczególnie delikatnego i rozproszonego, jakie znajdziesz w drugiej połowie dnia. Jeśli zmuszony jesteś skorzystać ze sztucznych źródeł światła, zadbaj o ich neutralny odcień. Unikaj mocno pomarańczowych, ciepłych lamp czy żarówek, by zdjęcie nie wyszło prześwietlone. Źródło światła odsuń nieco od siebie, by pozwolić rozproszonemu światłu równomiernie doświetlić Cię z każdej strony. To odpowiedź na to, jak powinno wyglądać zdjęcie do CV.

Zdjęcie do CV – jak się ubrać?

Kwestia ubioru pozostaje wciąż wielką zagadką w przypadku zdjęć do CV. W zależności od tego, na jakie stanowisko aplikujesz, Twój ubiór może być mniej lub bardziej profesjonalny i elegancki. Pójście w nieprzesadzoną elegancję jest zawsze dobrym rozwiązaniem – dlatego jeśli chcesz dobrze wypaść na zdjęciu, zdecyduj się na ładną, podkreślającą profesjonalizm koszulę lub marynarkę w neutralnym, stonowanym kolorze. Stroje typu smart casual czy business casual nie muszą być jednak nudne. Wystarczy lekko oversize’owy krój marynarki czy wybranie koszuli o asymetrycznym kroju lub z dodatkową, dużą falbaną, by elegancki strój nie poszedł w stronę kiczu, a nowoczesnego look’u.

Aplikując na stanowiska z branży kreatywnej, możesz pozwolić sobie na odrobinę więcej luzu. Mocny akcent kolorystyczny, pasujący do kolorystyki Twojego CV może być intrygującym elementem zdjęcia, które doda Ci parę dodatkowych punktów.

jakie zdjęcie do cv

Choć aplikując na stanowiska z branży kreatywnej możesz pozwolić sobie na odrobinę luzu, pamiętaj, aby zachować odpowiednią dozę profesjonalizmu. Dobrze dobrany akcent kolorystyczny może być atutem.

Pamiętaj jednak, że nic na siłę. Jeśli zupełnie nie masz w zwyczaju chodzić w marynarkach, a koszulę ostatni raz miałeś na sobie na zakończeniu roku szkolnego, na pierwszy rzut oka na zdjęciu będzie można to zauważyć. W takim wypadku wybierz prostą bluzkę, biały t-shirt i stań do zdjęcia naturalny i nieskrępowany.

Pozostaje jeszcze najtrudniejsze… pozowanie! Z reguły nie przepadamy za byciem przed obiektywem, a pozowanie wydaje nam się być czarną magią. Więc jak zrobić zdjęcie do CV, żeby wypaść swobodnie? Przede wszystkim, pamiętaj że zdjęcia zrobione w zaciszu domowym mają nielimitowane podejścia. To już nie ten sam koszmar, co wizyta u fotografa w celu wykonania zdjęć do dokumentów, gdzie zez to najłagodniejszy wymiar kary. Przy okazji samodzielnie zrobionych zdjęć rób je do skutku! Spróbuj także delikatnie się uśmiechnąć – naszą najlepszą radą jest „uśmiech, jakbyś był z siebie dumny”. Przypomnij sobie sytuację, w której udało się osiągnąć coś niesamowitego i przywołaj uczucie, jakie Ci towarzyszyło. Tak uchwycony uśmiech charakteryzuje się szczerym spojrzeniem i spokojnym, serdecznym uśmiechem. Spróbuj tej taktyki!

Jeśli zaś próbujesz wybrać najlepsze z dotychczas posiadanych zdjęć… Jakie zdjęcie do CV przyciągnie uwagę rekrutera?

Jeśli brak Ci czasu, jakie zdjęcie do CV wybrać, by zdało egzamin? Oto kilka wskazówek:

 • Nie wybieraj selfie. Perspektywa zdjęcia robionego „z ręki” wygląda nieprofesjonalnie i zniekształca Twoją twarz.
 • Unikaj „wycinania” osób stojących blisko Ciebie. Nawet jeśli to na tym zdjęciu, na którym przytulasz swoją drugą połówkę wyglądasz jak przysłowiowe milion dolarów, wycięcie swojego ukochanego nigdy nie będzie wyglądało dobrze. Wybierz zdjęcie, na którym stoisz w pojedynkę.
 • Wybierz aktualne zdjęcie. Nawet, jeśli Twoje ulubione zdjęcie pochodzi z obrony pracy magisterskiej w 2005 roku, lub pochodzi z profesjonalnej sesji zdjęciowej, lecz sprzed 15 lat – będzie to zauważalne. Warto jest pokazać swoje aktualne oblicze, gdyż choć sami w to nie wierzymy – czas dotyka także nas!
 • Unikaj zdjęć z wakacji. W CV często decydujemy się na umieszczenie zdjęć przy palmach, zabytkach lub w okularach przeciwsłonecznych. Wszystko, co odciąga uwagę od naszej twarzy, będzie skutecznym dystraktorem także dla rekrutera.
jakie zdjęcie do cv

Pamiętaj, że dobrej jakości zdjęcie do CV to jeden z kluczowych elementów Twojej aplikacji. Dzięki paru poradom sprawisz, że zdjęcie będzie wyjątkowe i skuteczne w przyciąganiu uwagi rekrutera.

Jak zrobić zdjęcie do CV? Kilka dodatkowych rad od rekrutera, które warto zapamiętać

 • Zadbaj o to, by zdjęcie było wyraźne i dobrej jakości. Rozmazana twarz czy kiepskiej jakości skan fotografii nie sprawdzi się w CV.
 • Nie zapomnij o fryzurze! Rozczesane i schludne włosy to podstawa.
 • Jeśli masz wybór, postaw na zdjęcie w kolorze, zamiast tego w czerni i bieli. Dzięki temu Twoja postać będzie wydawała się bardziej energiczna, żywiołowa, pozytywna i otwarta. To złudzenie bazujące na głęboko zakorzenionych heurystykach, w których czarno-białe zdjęcie może wywoływać mniej pozytywne skojarzenia, niż to w kolorze.
 • Pokaż swoją osobowość, nie rezygnuj z niej! Jeśli na co dzień nosisz kolorową kreskę na powiekach, kochasz dłuższe kolczyki lub masz okulary korekcyjne w mocnym kolorze – nie musisz tego zmieniać. W końcu rzecz w tym, by rekruter zobaczył Ciebie tak, jak zaprezentujesz się także na rozmowie rekrutacyjnej.
 • Zadbaj o spójność zdjęcia z projektem CV. Korzystając z dostępnych w internecie szablonów pewnie zauważyłeś powracające analogie. Do minimalistycznego CV o surowych czcionkach i monochromatycznych zestawach kolorów bardziej pasuje proste zdjęcie. Do kreatywnego projektu z licznymi detalami wybierz zaś zdjęcie, na którym jesteś szeroko uśmiechnięty. W przypadku mocno biznesowych, profesjonalnych stanowisk najlepiej pasować będzie poważne, pewne siebie spojrzenie i sylwetka ułożona w tzw. „power pose”, czyli pozę dodającą energii. Mogą to być założone przed sobą ręce czy dłonie położone na biodrach i wyprostowane plecy. Wypróbuj sam!
 • Do CV nie dodawaj zdjęcia z całą swoją sylwetką. Najlepiej będzie wykadrować je (w trakcie robienia lub w późniejszej obróbce cyfrowej) do wysokości pasa lub nieco wyżej, nad talię. Tak wykadrowane zdjęcie skupi uwagę rekrutera na Twojej twarzy.
 • Zadbaj o położenie zdjęcia. Pamiętaj, by zdjęcie nie stanowiło większości strony Twojego CV!
Udostępnij: