PORADNIKI

Papier kredowy i fotograficzny – który do fotoksiążki?

fotoksiążka

Przygotowana z dbałością o szczegóły fotoksiążka to świetny pomysł na prezent i pamiątka, do której można wracać latami. Warto wiedzieć, że na olśniewający efekt składa się kilka ważnych czynników, a odpowiednio wyselekcjonowany zestaw zdjęć to tylko jeden z nich. Równie istotny okazuje się wybór papieru, na którym wydrukowana zostanie twoja fotoksiążka. Papier kredowy czy fotograficzny – który z nich sprawdzi się lepiej przy twoim projekcie? Przeczytaj nasz poradnik i podejmij dobrą decyzję!

Papier kredowy – właściwości i zastosowanie

Proces wytwarzania papieru kredowego polega na powlekaniu go cienką warstwą mieszaniny kleju oraz białego pigmentu pochodzenia mineralnego. To zwykle kaolin i siarczan baru. Uzyskany w ten sposób materiał poddaje się też wielokrotnemu filcowaniu. To sprawia, że papier kredowy odznacza się jasnokremową barwą i gładką, śliską, miłą w dotyku teksturą.

Papier kredowy jest dość gruby, ale raczej elastyczny i miękki. Cechą charakterystyczną tego typu papieru okazuje się też obniżona wsiąkliwość, która wiąże się z koniecznością zastosowania specjalnej metody druku, zapewniającej intensywne barwy, wysoką ostrość oraz trwałość. Zwykły druk atramentowy (a często i cyfrowy) w zetknięciu z tak śliską powierzchnią po prostu by się rozmazał.

Właściwości papieru kredowego sprawiają, że jest on jednym z najbardziej popularnych surowców wykorzystywanych w różnych dziedzinach poligrafii. Ze względu na swoją trwałość i walory estetyczne świetnie sprawdza się np. w druku ulotek, wizytówek, katalogów czy wszelkiego rodzaju materiałów promocyjnych. Przy wykorzystaniu papieru kredowego powstaje również zdecydowana większość fotoksiążek.

fotoksiążka

Papier fotograficzny – charakterystyka

Zupełnie inne cechy przejawia papier fotograficzny, uznawany za najbardziej profesjonalny, jeśli chodzi o analogowe zdjęcia. Jest on przede wszystkim wyraźnie grubszy od papieru kredowego i bardziej niż on odporny na zużycie. Warto też uświadomić sobie, że w przypadku papieru fotograficznego nie mówimy właściwie o druku. To materiał światłoczuły, więc zdjęcia nie są na nim drukowane, a naświetlane. Przekłada się to na lepsze odwzorowanie kolorów oraz ich głębi, a także na dokładniejsze oddanie przejść tonalnych. Jakość zdjęć jest więc wyższa niż w przypadku wydruku na papierze kredowym.

O ile jednak w przypadku fotografii profesjonalnej to uwydatnienie detali i niuansów kadru bez wątpienia stanowi zaletę. Przy niezawsze doskonałych zdjęciach amatorskich może ono stanowić swego rodzaju pułapkę. Na papierze fotograficznym nic się nie ukryje, a wszelkie ewentualne niedociągnięcia będą łatwiejsze do dostrzeżenia niż na papierze kredowym.

Fotoksiążka – papier kredowy czy fotograficzny?

Odpowiedź brzmi: to zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać, i od specyfiki twojego projektu. Fotoksiążki na cieńszym, elastycznym papierze kredowym (o gramaturze 200 g/m2) przygotowuje się, łącząc strony w tradycyjny sposób. Całość przypomina więc prawdziwą, tradycyjną książkę. Na takie rozwiązanie decyduje się większość klientów, którzy nie zajmują się na co dzień fotografią, ale chcą stworzyć oryginalną fotograficzną relację z wakacji czy ze spędzonych w rodzinnym gronie świąt. Taka fotoksiążka świetnie nadaje się także na prezent urodzinowy lub świąteczny dla bliskiej osoby.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na papier fotograficzny – znacznie grubszy (gramatura 800 g/m2) i sztywniejszy – twoja fotoksiążka będzie raczej wyglądała jak album fotograficzny. Sąsiadujące strony są wówczas drukowane na jednej karcie i rozkładają się idealnie na płasko. Z uwagi na opisaną wcześniej specyfikę tego typu papieru, taka fotoksiążka to rozwiązanie, po które warto sięgnąć, gdy dysponujesz profesjonalnymi zdjęciami wysokiej jakości. Sprawdzi się doskonale np. jako pamiątka ze ślubu lub chrzcin.

fotoksiążka

Zdecyduj, która opcja będzie najlepsza dla ciebie, i zamów swoją fotoksiążkę już dziś!

Udostępnij: