Poradnik

Zdjęcie do prawa jazdy – jak powinno wyglądać?

zdjęcie do prawa jazdy

Zdobyłeś upragnione prawo jazdy? Od zostania pełnoprawnym kierowcą dzieli Cię jedynie czas potrzebny na wyrobienie dokumentu. Warto zwrócić szczególną uwagę na zdjęcie do prawa jazdy – musi ono spełniać określone wymogi. Wielu kierowcom zależy też na tym, by było po prostu ładne, tak by nie musieli się wstydzić podczas kontroli drogowej. Sprawdzamy, jak powinno wyglądać zdjęcie do prawa jazdy i czy można je zrobić samodzielnie w domu.

Zdjęcie do prawa jazdy – jak musi wyglądać?

Wszystkie zdjęcia do dokumentów wydawanych w Polsce muszą być przygotowywane według konkretnych wytycznych. Dotyczy to również zdjęcia do prawa jazdy. Warto się z nimi zapoznać, szczególnie w przypadku chęci zrobienia takiego zdjęcia samodzielnie. Podstawowe wytyczne mówią, o tym, że takie zdjęcie powinno:

  • mieć wymiary 35 x 45 mm,
  • być wykonane w kolorze,
  • być wykonane na wprost (en face).

Prawodawca określa również szczegółowe cechy techniczne odpowiedniej fotografii, a także sposób fotografowania posiadacza dokumentu.

Zdjęcie do prawa jazdy w domowych warunkach – czy to dobry pomysł?

Właściwe zdjęcie do prawa jazdy można uzyskać, udając się do zakładu fotograficznego. Profesjonaliści doskonale znają wytyczne, jakim podlegają fotografie do dokumentów i często wykonują je na poczekaniu. Takie rozwiązanie ma jednak również wady – to przede wszystkim wysokie koszty oraz czas związany z dotarciem do zakładu i oczekiwaniem na wydrukowanie gotowego zdjęcia.

Dla wielu osób bardzo ważny jest też wygląd na fotografii w dokumencie, a decydując się na pomoc profesjonalisty trudno mieć nad nim kontrolę. To dlatego samodzielne wykonanie zdjęcia do prawa jazdy wielu wydaje się korzystniejszym rozwiązaniem. Z pewnością do jego zalet należą:

  • pełna kontrola nad wyglądem osoby fotografowanej na zdjęciu,
  • olbrzymia wygoda,
  • oszczędność czasu i pieniędzy.

Jednocześnie samodzielne wykonanie zdjęć do dokumentów nie musi być trudne. Nie jest potrzebny do tego żaden specjalistyczny sprzęt. Wystarczy przyzwoity aparat (nawet taki w telefonie komórkowym), naturalne oświetlenie i jednolite tło.

zdjęcie do prawa jazdy

Jak samodzielnie zrobić zdjęcie do prawa jazdy – warunki do zdjęcia

Aby samodzielnie zrobić zdjęcie do prawa jazdy, należy w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie warunki. Używany sprzęt nie musi być wyrafinowany. Doskonale spisze się większość wbudowanych kamer w smartfonach. Warto jednak sprawdzić, czy aplikacja aparatu zawiera tryb manualny – ręczne ustawienie ekspozycji i innych parametrów zdjęcia zapewni najlepszy efekt.

Drugim krokiem jest znalezienie optymalnego miejsca do wykonania zdjęcia. Jeśli dysponujesz kawałkiem jasnej (najlepiej białej) ściany umieszczonej naprzeciw okna, masz ułatwione zadanie. Inni mogą pomóc sobie np. dużą kartką papieru – rozwieszona za głową fotografowanego zapewni idealne tło. Zawsze powinien on siadać naprzeciwko okna – to idealne warunki oświetleniowe do wykonania zgodnego z wymogami, wyraźnego zdjęcia. Jeżeli obraz wychodzi za ciemny, można dodatkowo zapalić lampy w pomieszczeniu.

Jak samodzielnie zrobić zdjęcie do prawa jazdy – przygotowanie fotografowanego

Jak do zdjęcia powinien przygotować się fotografowany? Nie ma tu specjalnych wytycznych, jednak twarz nie może być zasłonięta (np. przez fryzurę lub biżuterię), a kolor skóry musi być naturalnie odzwierciedlony.

Na zdjęciu może być widoczna jedynie głowa i górna część barków, dlatego większego znaczenia nie ma również ubiór. Warto jednak unikać krzykliwych kolorów (szczególnie czerwieni, która może wywoływać powstawanie efektu czerwonych oczu). Warto zadbać o schludną fryzurę, a kobiety mogą zrobić delikatny, podkreślający urodę makijaż.

Na fotografii nie można mieć nakrycia głowy ani ciemnych okularów. Zakazane są wszelkie elementy, które mogłyby utrudnić rozpoznanie widniejącej na nim osoby. Podczas robienia zdjęcia zachowaj naturalny wyraz twarzy (pamiętając, że wymagane są zamknięte usta).

Wykonane samodzielnie zdjęcie możesz obrobić w profesjonalnym programie graficznym lub prostej aplikacji. Pamiętaj jednak, by nie deformować proporcji twarzy oraz nie usuwać znaków szczególnych. Następnie należy zlecić jego wydrukowanie, ponieważ wniosku o prawo jazdy nie można składać online. W Empik Foto odbitki otrzymasz błyskawicznie i w bardzo atrakcyjnej cenie.

zdjęcie samochód prawo jazdy

 

Udostępnij: