PORADNIKI

Album do wklejania zdjęć – jak odpowiednio umieścić i zabezpieczyć fotografie?

album do wklejania zdjęć

Album do wklejania zdjęć to nie tylko sposób na przechowywanie fotografii, ale także na tworzenie pięknych i wartościowych pamiątek. Dzięki nim możemy przeglądać wspomnienia, dzielić się nimi z rodziną i przyjaciółmi oraz wracać do tych chwil w przyszłości. W tym artykule dowiesz się, jak odpowiednio umieścić i zabezpieczyć fotografie w albumie, aby zachować je w najlepszej jakości na długie lata. 

Rodzaje albumów do wklejania zdjęć

Przed rozpoczęciem pracy nad albumem warto zastanowić się, jaki rodzaj najlepiej spełni nasze potrzeby. Album na zdjęcia wklejane może przybrać wiele form i wzorów, m.in. spiralowane, drewniane, czy albumy typu scrapbooking. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a wybór zależy od naszych preferencji. 

Albumy spiralowane

To najprostsze, najtańsze i zdecydowanie – jedno z popularniejszych rozwiązań, gdy szukamy albumu na zdjęcia wklejane. Zwykle składają się z 10-30 sztywnych kart, na które w dowolnej orientacji wklejamy fotografie. To album z pewnością bardziej czasochłonny w tworzeniu niż tradycyjny album na zdjęcia wsuwane, lecz z pewnością bardziej satysfakcjonujący pod kątem efektu końcowego. 

Albumy drewniane

Są bardziej zaawansowanym rodzajem albumów do wklejania zdjęć. Dzięki możliwości personalizacji okładki poprzez elegancki grawerunek, albumy drewniane świetnie sprawdzą się jako podarunek na wyjątkowe okazje, takie jak ślub lub jego rocznica, komunia czy chrzest. Albumy w drewnianej okładce charakteryzują się solidnym wykonaniem i wysoką trwałością, dzięki czemu zawarte w nich wspomnienia będą przechowywane latami. Kto wie, może nawet staną się pamiątką przekazywaną z pokolenia na pokolenie?

Albumy typu scrapbooking

To najbardziej kreatywny rodzaj albumów. Scrapbooking polega na dodawaniu różnych ozdób, naklejek czy tekstów, co czyni projekt jeszcze bardziej personalnym. Wadą jest to, że taki album może być bardziej skomplikowany w wykonaniu i czasochłonny, a do jego stworzenia trzeba mieć naprawdę dużo pasji i cierpliwości, a także dodatkowych akcesoriów. W przygotowaniu pomogą Ci gazety, naklejki, dżety, cekiny, cyrkonie, taśmy dekoracyjne z wzorami oraz ozdobne papiery. Zdjęcia w takim albumie mogą być ułożone w swoistym nieładzie, mogą nachodzić na siebie rogami, przybierać różne orientacje, zostać częściowo zasłonięte inną fotografią czy pamiątką, a nawet… zostać przycięte tylko do interesujących twórcę elementów. Puść wodze wyobraźni!

album do scrapbookingu

Albumy na zdjęcia wklejane idealnie sprawdzą się do scrapbookingu, czyli sztuki ręcznego dekorowania albumów przy wykorzystaniu nie tylko fotografii, ale też innych przyborów kreatywnych – gazet, kwiatów, cekinów, koronek, ozdobnych tasiemek i innych.

Jak odpowiednio umieścić zdjęcia w albumie, by służyły jak najdłużej?

Przed wklejeniem zdjęć należy je odpowiednio przygotować. Wszelkie odciski palców i zanieczyszczenia na zdjęciach warto usunąć, a zdjęcia delikatnie wyprostować. Następnie warto rozważyć, jakie zdjęcia chcemy wkleić do albumu. Wybierz fotografie, które będą do siebie pasować i stworzą spójną chronologicznie historię, którą chcesz opowiedzieć. Oczywiście nie wystarczy tylko poprawnie umieścić zdjęcia w albumie. Aby utrzymać je w jak najlepszym stanie przez lata, warto zatroszczyć się o ich odpowiednie zabezpieczenie. Przedstawiamy kilka sposobów na to, jak chronić zdjęcia przed zniszczeniem: 

  • Ochronna folia lub pergamin – chroni zdjęcia przed kurzem, brudem oraz wilgocią. Często w albumach folia lub pergamin są zamontowane jako przekładki dla każdej z kartek fabrycznie, lecz jeśli nie – zachęcamy do dodania ich samodzielnie. Warto zainwestować w materiał o dobrych parametrach ochronnych, która utrzyma swoją jakość na długi czas. O poradę poproś w specjalistycznym sklepie fotograficznym. 
  • Zabezpieczenie przed światłem – światło słoneczne, a także sztuczne, może powodować wyblaknięcie kolorów i zniszczenie zdjęć. To prawdziwa zmora dla odbitek, które w nieprzemyślany sposób były przechowywane przez lata, bądź są pamiątką przekazywaną w drewnianej szkatułce z pokolenia na pokolenie. Dlatego też warto przechowywać albumy w miejscach zaciemnionych lub stosować specjalne ochronne kieszenie, które zapobiegną postępowaniu tego procesu. 
  • Unikanie materiałów kwasowych – album do wklejania zdjęć wytwarzany jest często z różnych materiałów. Niestety te tańsze modele, z nieznanych źródeł, mogą zawierać substancje kwasowe, które z biegiem czasu niszczą zdjęcia. Dlatego warto wybierać te albumy, których pochodzenie jest nam znane, a firma wzbudza nasze zaufanie. To właśnie one gwarantują bezpieczeństwo dla bezcennych fotografii. 
album na zdjęcia wklejane

Jak najlepiej umieścić zdjęcia w albumach wklejanych i na co zwrócić uwagę, by odbitki zachowały swoją jakość na lata?

Częste błędy popełniane przy umieszczaniu zdjęć w albumie

Album na zdjęcia wklejane należy traktować z należytą starannością. W końcu przechowujemy w nim najcenniejsze pamiątki, czyli nasze fotografie. Oto kilka błędów, które nagminnie popełniane, mogą zniszczyć efekt końcowy: 

  • Przeciążanie albumu, czyli wkładanie tylu zdjęć, ile tylko się da. Przeciążony album naciska na pozostałe zdjęcia, często je wygina lub powoduje, że kartki się odkształcają. Ciężki album to także wyzwanie dla punktu szycia/złączenia – osłabiony grzbiet albumu zacznie się odklejać i jest duża szansa, że nasza ciężka praca pójdzie w tym wypadku na marne. 
  • Zbyt mała ilość kleju – oszczędność tutaj nie jest do końca wskazana. Zdjęcie często ma powierzchnię, która utrudnia przyczepność do kartki albumu, dlatego warto dodać nieco więcej kleju niż zazwyczaj. Uważaj jednak, by nie przesadzić! Wypłynięcie kleju spod zdjęcia będzie oznaczało tylko jedno – sklejenie kartek. A rozrywanie stron albumu to prosta droga do zniszczenia zawartych fotografii. 
  • Używanie nieodpowiedniego kleju, np. zbyt mocnego, zawierającego niebezpieczne dla zdjęć toksyny lub zwykłego kleju szkolnego, który „odpuści” po kilku chwilach. Warto zainwestować w porządny klej, który utrzyma zdjęcia w albumie przez długie, długie lata. 

Album do wklejania zdjęć to doskonała pamiątka, która pozwala na przechowywanie i przeglądanie ulubionych fotografii. Aby jednak cieszyć się nimi przez długi czas, warto zadbać o ich odpowiednie umieszczenie i zabezpieczenie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasze wspomnienia będą zawsze dostępne w doskonałej jakości.  

Udostępnij: