INSPIRACJE

Jakie plakaty do kuchni wybrać? Nasze inspiracje na pobudzenie zmysłów!

jakie plakaty do kuchni wybrać

Zdarzyło Ci się oglądać telewizyjny program o gotowaniu i natychmiast zgłodnieć? Zastanawiasz się czemu, gdy widzimy reklamę oszronionego napoju w gorący dzień automatycznie zaczynają nam pracować ślinianki? A może jesteś w stanie niemalże posmakować kawę, która aż paruje z plakatu znanej sieciówki? Obraz to silny stymulator, szczególnie, gdy rozchodzi się o tak wspaniałą rzecz jak jedzenie. Smakowicie wyglądające danie to już połowa sukcesu w trudnej sztuce zwanej gotowaniem. Jak więc sprawić, by nasza domowa przestrzeń była równie pobudzająca zmysły, co prawdziwy posiłek? Niedrogą, a skuteczną drogą do osiągnięcia tego celu są plakaty do kuchni.

Styl wnętrza a plakaty do kuchni – inspiracje

Trendy w wystroju mieszkań zmieniają się bezustannie. Na przestrzeni czasu zmienia się także nasze poczucie estetyki, moda, najchętniej wybierane kolory i perspektywa na to, czym nasze mieszkanie właściwie ma dla nas być, jaką mieć rolę i czego od niego oczekujemy. Od tradycjonalistów, po wielbicieli sztuki i ekstrawagancji, lubiących domowe ciepło i tych, co szalone lubią wyłącznie niewielkie dodatki. Wszyscy w pewnym momencie życia stajemy przez wyborem wystroju naszego wnętrza, nawet jeśli jest ono nie do końca nasze własne. W zależności od tego, na jaki styl zdecydujesz się w swoich czterech ścianach, plakaty kuchenne mogą go albo przełamać, albo podkreślić.

W przypadku nowoczesnej kuchni o minimalistycznym stylu, najlepiej pasować będą plakaty o podobnym charakterze. Czarno-białe zdjęcia, abstrakcyjne grafiki, przełamanie intensywnym kolorem przewodnim (najlepiej jednym), czy łagodne, rozmyte widoki: horyzonty, fale czy chmury.

Jeśli jesteś fanem stylu rustykalnego, boho wnętrz o naturalnej, organicznej energii i z elementami w ciepłych, przytulnych kolorach, wybierz plakaty do kuchni z motywami roślinnymi (szczególnie pięknie w dużym formacie wyglądają makro zdjęcia roślin lub przypraw, lub natura skropiona deszczem). Wybieraj ciepłe odcienie, takie jak burgund, beż, pomarańcz, brąz. Szczególnie beż skrada serca wszystkich fanów wnętrz boho, gdzie w różnych odcieniach i konfiguracjach z silniejszymi kolorami tworzy piękne, choć minimalistyczne kompozycje.

Kuchnie w stylu industrialnym charakteryzują się surowością, szczególnie kojarzoną z użyciem materiałów, które dotychczas były chętnie zakrywane, np. cegły czy betonu (już teraz – betonu dekoracyjnego). W połączeniu z metalowymi elementami i mocnymi kontrastami (biały, czarny, czerwony) powoduje ponadczasową elegancję, użyteczność i funkcjonalność w niewymuszonym stylu. Kuchnia industrialna, jak sama nazwa wskazuje, będzie uwielbiała fotografie z serca wielkich, zindustrializowanych miast (np. Nowego Jorku czy naszej bliskiej Warszawy). Wszelkie motywy miejskie i plakaty typograficzne to strzał w dziesiątkę, by wydobyć z wystroju wnętrza kuchni coś więcej, niż tylko jej oczywistą funkcję.

Plakaty do kuchni – inspiracje motywów i tematów

Plakaty to nie tylko obraz, to też to, co się za nim kryje i co on niesie. Dlatego właśnie tak bardzo uwielbiamy plakaty z tekstem, np. naszymi ulubionymi cytatami z książek, filmów lub słów ważnych dla nas autorytetów. Jeśli zastanawiacie się, jakie są najpopularniejsze motywy wybierane do kuchni, to mamy dla Was parę propozycji:

  • Cytaty, szczególnie te o smakowaniu, szczęściu, chwytaniu nowych możliwości czy rodzinie,
  • Motywy kulinarne, np. plakat do kuchni kawa, herbata czy przyprawy, zdjęcia wyjątkowych potraw,
  • Sztuka, czyli reprodukcje obrazów artystów lub ich nieszablonowe przeróbki,
  • Ilustracje owoców, warzyw, ziół, często w formie rycin lub przekrojów,
  • Inne niż cytaty plakaty typograficzne, szczególnie te minimalistyczne, np. w formie ciekawego ukazania języka polskiego lub pokazujące znaki interpunkcyjne,
  • Zdjęcia i pamiątki rodzinne – szczególnie czarno-białe: najczęściej wybieramy kadry z codziennego życia, pamiątki ze słonecznych wakacji i radosne wspomnienia sprzed wielu lat,
  • Kadry z natury, takie jak przekrój ze słojami drzewa, skropione rosą liście, ulubione kwiaty, okwiecone łąki, kadry z górskich wspinaczek,
  • A’la przepisy, tutoriale lub infografiki – plakaty kuchenne w wyjątkowej estetyce, ukazujące przepisy na ulubione dania lub drinki, rozróżnienie rodzajów kawy, nazwy poszczególnych makaronów czy kartka z przepiśnika babci.

Plakaty do kuchni to świetny sposób na odświeżenie wnętrza i nadanie mu osobistego charakteru. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na styl kuchni, motywy i tematy. Także na rozmiar i układ pozostałych dekoracji i ich spójność z resztą pomieszczeń domowych. Nie należy bagatelizować mocy, jaką mają plakaty we wnętrzu. Na przykład, jasne i kolorowe fotografie mogą rozjaśnić ciemne wnętrze, a stonowane ilustracje wprowadzą spokój do intensywnie kolorowych kuchni. To idealny pomysł na niskobudżetową metamorfozę wnętrza, bez wiercenia, zdzierania czy malowania. Nie bój się eksperymentować i wyrażać siebie poprzez sztukę na ścianach swojej kuchni!

Udostępnij: