INSPIRACJE

Zimowa fotografia – podstawy. Jak robić zdjęcia zimą?

Jak robić zdjęcia zimą

Zimą, gdy spadnie śnieg i mróz oszroni drzewa, najzwyczajniejsze krajobrazy przeistaczają się w obrazki jak z bajki. Ile razy widząc pokryty białym puchem las czy park wzdychaliście z zachwytu? Wiemy, że wielu z Was stara się uwieczniać te baśniowe widoki za pomocą aparatu lub telefonu. Szczególnie, że trwające teraz ferie zachęcają do wyjazdów w góry, na wieś czy chociażby spacerów po okolicznych parkach i robienia zdjęć na świeżym powietrzu. Jeżeli nie macie jeszcze doświadczenia w fotografowaniu zimowych krajobrazów, to zachęcamy do zapoznania się z kilkoma poradami na temat jak robić zdjęcia zimą, które dla Was przygotowaliśmy.

Piękne, śnieżne widoki to wbrew pozorom równie wdzięczny, co trudny temat dla fotografów. Białe pejzaże silnie odbijające światło często oszukują obiektyw, a niesprzyjające warunki pogodowe mogą okazać się zabójcze dla sprzętu. Nie zniechęcajcie się jednak i nie rezygnujcie z zimowych wypraw fotograficznych, ale zastosujcie się do kilku sprawdzonych rad, dotyczących jak robić zdjęcia zimą.

1) Zadbajcie o siebie i sprzęt

Zimą wyjście z aparatem w plener wymaga przede wszystkim odpowiedniego ubioru. Ważne są szczególnie rękawiczki – ciepłe, ale pozwalające na precyzyjne operowanie aparatem. Pamiętajcie, że dreszcze zimna mogą odbić się na stabilizacji obrazu. Kolejną ważną kwestią jest sprzęt. Na zimnie o wiele szybciej wyczerpują się baterie. Warto więc zaopatrzyć się (nawet na krótką wyprawę) w zapasowy zestaw, który powinniście trzymać blisko ciała (np. w wewnętrznej kieszeni kurtki). Natomiast wracając do ciepłego pomieszczenia nie ogrzewajcie od razu swojego ekwipunku! Jest to częsty błąd – nagła zmiana temperatur prowadzi do kondensacji, czyli parowania sprzętu od środka. Warto więc po powrocie do domu zostawić aparat w torbie, aby powoli wrócił do normalnej temperatury.

Jak robić zdjęcia zimą

2) Uważaj na pełne słońce

Zimowe krajobrazy sprawiają fotografom największy problem wtedy, gdy fotografują je w pełnym słońcu. Pokrywa śniegu mocno odbija światło, co sprawia problemy światłomierzom. One z założenia dążą do idealnej szarości, a nie bieli na zdjęciach. Chcąc więc utrzymać odpowiednią barwę śniegu (śnieżnobiałą – nie szarą, niebieską czy żółtą) trzeba odpowiednio zmienić ekspozycję na wartość 1-1,5 EV. Niezwykłe zdjęcia możecie także wykonać łapiąc ostatnie promienie o zachodzie, lub pierwsze o wschodzie słońca gdyż wtedy śnieg mieni się całą paletą barw. Warto wówczas zdjęcia robić „pod światło”. Dzięki temu uda się Wam uwiecznić unoszącą się mgłę, oświetloną zachodzącym słońcem. Pamiętajcie jednak, że obiekty, np. domy czy ludzie, mogą wyjść na takim tle mocno zacienione. Jeśli więc zależy Wam na w pełni oświetlonym przedmiocie lub osobie (np. w przypadku portretu), skorzystajcie z dodatkowego, sztucznego światła.

3) Kiedy brakuje światła

Zimą, piękniejsze niż kiedykolwiek, okazują się być nocne plenery. W bezchmurną noc śnieg cudownie odbija światło księżyca lub lamp ulicznych. Niepotrzebne jest wtedy żadne dodatkowe oświetlenie. Co jednak zrobić, kiedy nie dopisze pogoda? Jeśli korzystacie z gotowych ustawień w aparacie, poszukajcie opcji przygotowanej specjalnie z myślą o plaży, śniegu lub nocnym krajobrazie. Jeśli wolicie sami ustawić właściwości, to zrezygnujcie z lampy błyskowej. Skorzystajcie za to ze statywu, który zadba o stabilność obrazu (przy niedostatku światła aparat działa na długim czasie ekspozycji). Możecie również zmienić ustawienia ISO i zwiększyć jego czułość.

Jak robić zdjęcia zimą

4) Jak robić zdjęcia zimą smartfonem?

Pamiętajcie, że niezwykłe zdjęcia możecie zrobić nie tylko bardziej lub mniej profesjonalnym aparatem, ale również urządzeniem, które z pewnością macie zawsze przy sobie – smartfonem. Wyjątkowe, zimowe kadry mogą Wam przecież “wpaść w oko” w najmniej spodziewanym momencie. I co wtedy? Odpowiednia kompozycja fotografii to już połowa sukcesu. Piękny widok obroni się nawet na słabo oświetlonym zdjęciu. Nie korzystajcie z zoomu, gdyż fotografia bardzo straci na jakości, lepiej zbliżcie się do obiektu, który chcecie uchwycić. Zaufajcie też gotowym trybom w telefonie lub, jak w przypadku aparatu, pobawcie się dodatkowymi funkcjami.  

Biała panorama jest niezwykle trudna do fotografowania, więc niech Was nie zniechęcają początkowe niepowodzenia. Krótka zabawa ustawieniami w telefonie czy aparacie może zdziałać cuda i pomóc w wypełnieniu pamiątkowych albumów bajkowymi odbitkami w zimowym klimacie.

5) Zatrzymaj wspomnienia zimy

Jeśli uwieczniłeś piękne zimowe widoki, zastosowując się do tych cennych porad, teraz możesz podzielić się nimi z innymi i zachować te magiczne chwile na zawsze. Empik Foto oferuje opcję wydruku odbitek, która pozwoli Ci cieszyć się zimowymi zdjęciami w rzeczywistości. Możesz także stworzyć zimową fotoksiążkę, która przeniesie Cię z powrotem do tych niezapomnianych chwil. Możesz także spróbować czegoś oryginalnego, jak stworzenie harmonijki ze zdjęć, co nada Twoim zimowym wspomnieniom jeszcze bardziej artystycznego wyrazu. Odkryj nieograniczone możliwości zachowania magii zimy dzięki kreatywnym opcjom oferowanym przez Empik Foto!

Jak robić zdjęcia zimą

Udostępnij: