INSPIRACJELIFESTYLE

Zdjęcia matowe czy błyszczące? Jakie odbitki zamówić?

Wybrałeś już zdjęcia do wywołania, planując, jak je wyeksponujesz. Zdecydowałeś też o rozmiarze odbitek. Pozostaje jeszcze wybór papieru i można składać zamówienie. Jednak czym właściwie różni się papier matowy od błyszczącego? Na którym Twoje starannie wybrane ujęcia będą prezentować się lepiej? Zapraszamy do lektury, a wszystko stanie się jasne. Zdjęcia matowe czy błyszczące? Jakie odbitki zamówić?

Papier ma znaczenie – co warto wiedzieć o papierze fotograficznym?

Fotografowie, chcąc wykonać idealne zdjęcie, z uwagą dobierają nie tylko oświetlenie czy parametry obiektywu, ale również papier, na którym będzie ono wydrukowane. Nośnik może mieć bowiem ogromny wpływ na wygląd odbitki, a tym samym np. podkreślić zalety ujęcia. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku wykończenie. Podczas gdy większość z nas zastanawia się, czy wybrać zdjęcia matowe, czy błyszczące, profesjonaliści zazwyczaj biorą pod uwagę znacznie więcej odmian papieru – np. jedwabistą lub perłową. Od faktury zależy m.in. odwzorowanie kolorów i szczegółów. Na niektórych rodzajach nośnika mogą się one wydawać wyraźniejsze, a na innych bardziej subtelne. Wpływa to na podkreślenie klimatu fotografii i emocji, jakie z niej biją. Ponadto od rodzaju papieru zależy to, jak odbitki sprawdzą się w konkretnym zastosowaniu – w albumie, w ramce, na ścianie.

zdjęcia matowe czy błyszczące

Odbitki błyszczące – wyraziste i ostre

Zdjęcia błyszczące są tymi najczęściej wybieranymi przez klientów Empik Foto. Wykonywane są na papierze powlekanym, który dzięki połyskowi prezentuje się bardzo elegancko.

Do zalet odbitek na papierze błyszczącym z pewnością można zaliczyć:

 • wyjątkową ostrość,
 • wyraziste odwzorowanie kolorów – fotografie na papierze błyszczącym są żywe i intensywnie kolorowe.

Błyszczące zdjęcia mają jednak również wady. Są to:

 • powierzchnia podatna na zarysowania i odciski palców,
 • tendencja do przyklejania się do szyb, co utrudnia wymianę zdjęć w ramkach,
 • silne odbijanie światła, przez co tworzą się refleksy, co może przeszkadzać szczególnie przy intensywnym świetle

zdjęcia matowe czy błyszczące

Odbitki matowe – stonowane i praktyczne

Zdjęcia matowe drukowane są na papierze o jednolitej strukturze, który nie odbija światła w taki sposób jak papier błyszczący. To dość uniwersalny nośnik, który ma kilka istotnych zalet:

 • brak refleksów i odbłysków światła, przez co zdjęcia dobrze się prezentują eksponowane w jasnych pomieszczeniach,
 • doskonałe maskowanie ewentualnych rys i odcisków palca – są one bardzo mało widoczne na powierzchni odbitki,
 • brak tendencji do przyklejania się do szyb w ramkach ze względu na brak powlekania.

W tym przypadku również można jednak dostrzec wady:

 • mniej wyraziste kolory i nieco słabsze odwzorowanie szczegółów niż w przypadku zdjęć błyszczących,
 • łatwe uleganie zarysowaniom ze względu na brak powłoki – dlatego niezabezpieczone zdjęcia matowe mogą po pewnym czasie prezentować się gorzej.

Zdjęcia matowe czy błyszczące?

Jaki wybrać papier do zdjęć – matowy czy błyszczący? Decyzję warto podjąć na podstawie rodzaju i przeznaczenia odbitek, a także indywidualnych preferencji. Kilka podpowiedzi zamieszczamy poniżej.

 • Jaki papier wybrać na odbitki do albumu? Niewielkie zdjęcia (np. 10 x 15 cm) przechowywane w albumie zwykle drukuje się na papierze błyszczącym – bardzo dobrze się wówczas prezentują.
 • Co wybrać do wydruków eksponowanych w ramkach? Jeśli pomieszczenie jest bardzo jasne, a wydruk dość duży (szczególnie 20 x 30 cm lub większy), zaleca się papier matowy. W innych okolicznościach może to być kwestią preferencji.
 • Jakie powinny być zdjęcia ślubne – matowe czy błyszczące? Te do albumu mogą być błyszczące, a wybrane ujęcia do ekspozycji (np. ściennej) – matowe. W przypadku zdjęć ślubnych świetnie sprawdza się też papier Jedwabisty Premium, który dodaje im elegancji i profesjonalnego sznytu.

zdjęcia matowe czy błyszczące

Określ więc swoje preferencje, dzięki czemu wybór papieru fotograficznego będzie znacznie łatwiejszy.

Jakikolwiek rodzaj odbitki wybierzesz, spraw by prezentowały się one zawsze tak samo pięknie. Do ich przechowywania wybierz dedykowane koperty, pudełka na odbitki, albumy lub, jeśli zdjęcia mają zawisnąć na ścianach w całym domu – niezastąpione, klasyczne ramki czy passe-partout.

Udostępnij: