Ślub i Wesele

Gotówka zamiast prezentów weselnych… jak o nią poprosić?

Być może właśnie teraz zajmujesz się organizacją swojego wesela i jesteś na ostatniej prostej. Być może zastanawiasz się dopiero, jak się za to wszystko zabrać. Być może też przerażają cię wydatki, które będzie trzeba ponieść. Jak to wszystko sfinansować i jeszcze wyjechać w wymarzoną podróż poślubną? Przychodzi ci do głowy pomysł, by zrezygnować z weselnych prezentów i poprosić gości o pieniądze. Podpowiadamy, jak to zrobić delikatnie i z klasą.

Zaczynanie wspólnego życia od debetu na koncie lub sporego kredytu zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem, a mimo to wiele par uważa, że nie ma innego wyjścia. Na wesele przecież trzeba zaprosić przynajmniej najbliższą rodzinę i przyjaciół, bo ślub to ogromna radość, którą młodzi małżonkowie chcą podzielić się z całym światem. Niestety już nawet skromne wesele to spory wydatek, nie mówiąc o tym, że czasami lista gości jest tak długa, że ten spory wydatek zamienia się w przysłowiową „studnię bez dna”, a wówczas to już naprawdę duży problem.

Czy wypada prosić gości weselnych o pieniądze zamiast prezentów?

Jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu odpowiedź na to pytanie byłaby stanowczo przecząca i do dziś niektórzy uważają to za coś niestosownego. Dotyczy to w szczególności członków rodziny i znajomych, którzy mają bardzo tradycyjne poglądy. Na szczęście jednak świat się zmienia, a wraz z nim zmienia się także postrzeganie rzeczywistości.

Wiele osób dobrze zdaje sobie sprawę z faktu, że w polskich realiach zorganizowanie wesela to ogromne wyzwanie dla młodych. Często muszą oni sami sobie poradzić ze sfinansowaniem takiego przedsięwzięcia, bo rodzice pomimo najszczerszych chęci niewiele mogą im pomóc w tym zakresie. Osobną kwestią są też same weselne prezenty. Na pewno znacie mnóstwo historii, które w rodzinie krążą latami, o tym, że ciocia dostała cztery żelazka, a wujek trzy kryształowe wazony. Nie wiadomo, co potem robić z podwójnymi prezentami lub z tymi podarkami, które po prostu nie podobają się młodej parze. Najprostszym sposobem uniknięcia takich sytuacji jest właśnie zwrócenie się do gości weselnych o prezenty w formie gotówki, ale trzeba to zrobić subtelnie, by nie urazić żadnego z przyszłych weselników.

Zaproszenia ślubne to dobre miejsce na dyskretne sugestie

Jeśli chcesz poprosić o pieniądze zamiast prezentów weselnych, możesz to zrobić, projektując w odpowiedni sposób zaproszenia ślubne. Na wewnętrznej stronie zaproszenia możesz zamieścić subtelną sugestię, że jeśli goście będą chcieli radować się razem z wami w tym pięknym dniu i zamierzają was obdarować jakimś drobiazgiem, to zrobią wam dużą przyjemność, przekazując go w formie pieniężnej. Bardzo dobrze odbierane jest także zasugerowanie, na co chcecie przeznaczyć te pieniądze. Z pewnością niejedna babcia i ciocia będą chciały dołożyć się do waszej wymarzonej podróży poślubnej albo chętnie dorzucą coś do wyśnionych czterech kątów.

Wiele par, zlecając druk zaproszeń ślubnych, stawia na okolicznościowe wierszyki, w których w zabawny sposób przekazana jest idea prezentów w formie gotówki. Ci, którzy nie chcą umieszczać takiej prośby bezpośrednio na zaproszeniach, decydują się na dołączanie osobnych, ozdobnych kartek z taką sugestią. Jeden i drugi sposób stał się ostatnio bardzo popularny. Jednak zanim zdecydujesz się na taki krok, zastanów się, jak zareagują wasze rodziny i znajomi. Być może warto najpierw poprosić o opinię kogoś zaufanego.

Dyskretny sposób na przyjęcie kopert w czasie uroczystości

Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniego momentu, w którym goście mogą przekazać nowożeńcom koperty z pieniędzmi. Niektóre pary odbierają prezenty wraz z życzeniami już w kościele. Inni robią to tuż przed wejściem do sali weselnej, a inni w czasie trwania wesela. Każdy sposób jest dobry, ale trzeba zadbać o dyskrecję. Z pewnością przyda się ozdobne, eleganckie pudełko na koperty, do którego każdy z gości będzie mógł włożyć swój prezent i nikt nie poczuje się skrępowany tym faktem.

 

Udostępnij: